2022 m. birželio 9 d., ketvirtadienis

LGBTQIAP+ | Transfobija ir J.K. Rowling | Įžanga į esę apie transfobiją [1]

Maya Forstater gynimas nebuvo paskutinis JKR pasisakymas prieš translyčius asmenis. Visa tai įvyko, berods 2019-aisiais, o ji ir šiandien pilnai skleidžia neteisingą, diskriminuojančią informaciją ir neapykantą prieš translyčius žmones. Viso to pradžioje ji parašė ir dabar jos puslapyje skelbiamą esę apie tai, kodėl translyčiai asmenys – neturėtų turėti galimybės būti savimi, kad ir kaip jai, anot jos pačios, jų būtų gaila. Esė gan ilga, tad šį įrašą padalinsiu į dvi ar net tris dalis ir mėnesio gale tiesiog sukursiu kokį nors bendrą įrašą, kur patalpinsiu apibendrinimą su nuorodomis. 

Nuoroda į Ese | Nuoroda į Maya Forstater įrašą

Na o dabar, pradėkime nuo pagrindų. Visų pirma tai taip, visi turime teisę į nuomonę ir laisvą kalbą, per kurią galime ją reikšti. Bet tai, kaip ir nežinojimas, mūsų neatleidžia nuo atsakomybės. O žmonių klaidinimas piešiant ir taip labai pažeidžiamą socialinę grupę, kaip seksualinius plėšrūnus, užpuolikus ir prievartautojus – atsakomybės tikrai turėtų sukurti. Nepalaikau tų, kurie dabar autorei grasina, tačiau esu dėkingas visiems, kas nusprendė, jog pagyvens be Hario Poterio ir kitų JKR kūrinių iki ji iš to – pelnysis. To ir užtektų.

Autorės darbai jau dabar yra naudojami kuriant įstatymus, kurie ir toliau ribos translyčių asmenų gyvenimą. Ją cituoja supratingumo, išsilavinimo, ar tiesiog empatijos stokojantys fanatikai, kurie, ginami tokios didelės platformos dabar jaučiasi saugūs ir teisūs. Ir, nepaisant to, jog pati autorė neigia negatyviai paveikusi translyčių asmenų gyvenimą, ypač jaunuolių – manau ir patys suprantate, kad jei tokie žmonės, kaip JKR ima teigti, jog jūs esate, na, nesveiki, suklaidinti, kenksmingi, pavojingi - turbūt labai gerai savame kailyje, kuriame gal jau ir taip sunku – nebesijausite. 

Savo esėje autorė teigia, kad sulaukė didelio palaikymo iš žmonių, kurie „baiminosi pavojaus jauniems žmonėms, homoseksualiems žmonėms, bei moterų ir mergaičių teisių ištrynimo“. Anot jos, kuriamas baimės klimatas, terpė, nepadės niekam, ypač ne translyčiams jaunuoliams.

"Jie baiminasi pavojaus jauniems žmonėms, homoseksualiems žmonėms ir moterų bei mergaičių teisių ištrynimo. Dar gi, jie nerimauja dėl baimės klimato, kuris nepadeda niekam, o ypač ne translyčiams jaunuoliams."

- Tai yra vienintelė tiesa šioje citatoje, translyčiams asmenims, ypač jaunuoliams, pačios autorės kuriama, kurstoma ir kitaip skatinama baimės terpė tikrai nepadės. Teisių niekas iš nieko neatiminėja. Tiesiog moters teisę į orų gyvenimą, orų moters gyvenimą, identitetą, teisę į pripažinimą ir vietą visuomenėje – gaus ir translytė moteris, šalia visų kitų moterų.

"Trans" tėra tik būdvardis. Jei pasakyčiau... Davai neleiskim aukštoms moterims būti su žemomis. Ne? O Prancūzėms su Vokietėmis? Rudoms su Baltomis? Irgi ne? Teisingai. Ne.

Yra labai daug problemų, su kuriomis moterys, visos be išimties, susiduria iki šiol, viena skausmingiausių – kai kurių šalių ar Amerikos valstijų nuosprendis atimti teisę į saugius abortus. Kita – nevienodas užmokestis už vienodą darbą. Translytė moteris, kuri prisidės prie kovos dėl šių teisių gynimo – nieko neatims iš biologinės, cis (kai fizinė, gimtinė, biologinė lytis – atitinka jūsų asmens lytį) moters.

Toliau autorė išreiškia susirūpinimą motina, kuri bijo, jog jos homoseksualus vaikas nuspręs pasikeisti lytį, kad išvengtų homofobijos. 

"Tarp taip vadinamų translyčius-išskiriančių radikalių feminisčių yra homoseksualaus vaiko motina, kuri bijo, kad jos vaikas norės pasikeisti lytį, kad išvengtų homofobiško užgauliojimo."

- Noro pasikeisti lytį tikrai neužteks. Tai tikrai labai ilgas ir gerai prižiūrimas procesas, kuris trunka ne vienerius metus, pradedant nuo psichologų ir psichiatrų, kurie padeda susivokti patiems, bei nustato ar asmuo tikrai turi lyties disforiją, kurią turint – nuolatos jaučiamas diskomfortas, keliamas kūno, kuriame esame: balso, veido formos, to, kaip atrodo mūsų rankos, krūtinė, klubai, pečiai, kombinacijų daug, jos įvairios ir visos, kaip viena, siaubingos kęsti. Šiems medicinos specialistams, ne po vieną, kartais ir ne po du, o ištisomis komandomis, nustačius, jog taip, asmuo tikrai yra translytis, o ne tik homoseksualus ir bijantis homofobijos, jiems leidžiama pradėti lyties keitimą. Pirmiausia – socialiai, t.y. pradedant gyventi, kaip atitinkamos lyties asmeniui. Tada – hormonai, bei itin baisios operacijos. Jeigu jūs, kaip moteris, norite krūtinę pasididinti ar susimažinti, jums tereikia noro ir pinigų. Jei to nori translytė moteris – ji dėl to kovos bent metus. Jei galėtumėme panorėti ir nebebūti translyčiais manau dauguma, jei ne visi, tuoj pat taip ir padarytumėme. 

Smagus faktas
, plastinių lytį patvirtinančių procedūrų daugiau atliekama ne translyčiams žmonėms: žandikauliai, krūtinės, plaukai, skruostai, užpakalis ir taip toliau.
Kitas smagus faktas, kosmetinių operacijų, kokios šalies statistikas bežiūrėsit, gailimasi daug, daug dažniau, nei iš viso yra lyties keitimą sustabdžiusių asmenų, kurie nebenorėjo tęsti, arba suprato, kad tai ne jiems (taip, yra tokių, kurie to gailisi, jų yra absoliutūs vienetai ir dėl jų egzistencijos kalti tik medikai, praleidę juos su neteisinga diagnoze, o ne translyčiai asmenys).

Na, o kas liečia homofobiją, tai užtektų šiems susirūpinusiems asmenims paprasčiausio žvilgsnio į veidrodį suprasti, kad transfobija veši kur kas rimčiau, jos daugiau ir ji – žiauresnė. Prieš translyčius asmenis pasisakančių grupių yra tiek tarp heteronormatyvių asmenų, tiek ir LGBTQIAP asmenų – LGB – trans- išskirianti grupė, kaip ir terf – trans-exlusioning radical feminists – trans-išskiriančios radikalios feministės. Šiuo atveju tiems tėvams, kurie bijo būtent tokio noro keisti lytį rekomenduoju pasimokyti patiems ir pamokyti vaikus, tiek apie tai, kaip nemalonu yra būti translyčiu, ko reikia, kad pasikeistum lytį, bei kuri -fobija juos persekios labiau. Net ši esė yra persunkta diskriminacija prieš translytes moteris, o ne homoseksualius asmenis.

Autorė taip pat teigia, kad radikalios feministės dažnai netgi neišskiria translyčių, kaip kad teigia akronimas (haha, kaip ironiška ir kvaila). Jos mielai priima translyčius vyrus, nes juk jie – gimė moterimis. Kitaip tariant, jos vis tiek diskriminuoja translyčių asmenų lytį, bet ne taip piktai. Tikrai, kokia didelė klaida...

"Ironiška, bet radikalios feministės netgi neišskiria translyčių - į savo feminizmą jos priima ir translyčius vyrus, nes jie gimė moterimis."

- Tai irgi ne visai tiesa. Trans-išskiriantys asmenys dažnai paprasčiausiai ignoruoja translyčius vyrus, nes mūsų egzistencija – tiesiogiai prieštarauja jų požiūriui ir argumentams, kuriuos jie naudoja prieš translytes moteris.

Pagrindinis argumentas yra tik moterims skirtos patalpos, tokios, kaip tualetai. Jeigu translyčiams vyrams leidžiama lankytis moterų tualete, nes jie gimė moterimis, tuomet: 1. Vyriškis po lyties keitimo, su, atsiprašau bet, kiaušiniais, pimpalu ir barzda, ateis sysiot į moterų tualetą, kas reiškia, kad penis kur buvo vagina yra viskas ok, bet ten kur buvo penis, o dabar yra vagina – ne viskas ok. 2. Jeigu visgi bus įleidžiami tik vyrai prieš lyties keitimo operaciją – kas tikrins kelnių turinį? Nes jau yra atvejų, žinomų atvejų, kur biologinės moterys buvo agresyviai išvytos, nes tiesiog atrodė ar skambėjo pernelyg vyriškai. Per aukštos, per giliais balsais, per plačiais pečiais. Bet kuriuo iš šių atvejų – seksualinis plėšrūnas į moterų tualetą gali užeiti be visų tų pastangų atrodyti, kaip moteris. Ir, kad ir kaip bjauru, bet tai ir yra didžiausia tiesa. Jeigu fiziškai stiprus asmuo (nes užpuolikais ir seksualiniais plėšrūnais irgi būna ne tik vyrai) nuspręs, kad nori kažkur užeiti ir ką nors nuskriausti – jiems tikrai nereikės tiek stengtis.

Translyčiai vyrai yra vyrai. Translytės moterys yra moterys. Mokslas pilnai remia mūsų egzistenciją ir mūsų būvį, bei tai, kad dažnam geriausias būdas išgyventi ir gyventi orų gyvenimą yra lyties keitimas. Kad ir kiek būta tyrinėjimų, bandančių tai paneigti, tiesa išlieka ta pati, nepaisant to, jog Rowling vis tiek renkasi tuos paneigtus straipsnius - cituoti.

Toliau irgi kalbėsime pagrinde apie translytes moteris, mat būtent jos yra puolamos ir diskriminuojamos labiausia, ko pasėkoje – pažadu jums, jos tikrai negrasina moteriškumui, kaip visumai, nei istorijai, nei patirčiai. Niekas, nei jos, nei mes, nei netgi jūs, neabejoju, neneigiame fizinės lyties realybės, o jei kažkas ją ir neigia – tai keistuoliai, kurių net mažiau nei žmonių, kurie tiki, kad Žemė yra plokščia.

Translytės moterys kovojo iš vien su moterimis, nes tai buvo ir yra – teisės, reikalingos ir joms, kaip moterims. Netgi LGBT paradų judėjimas, tas pats pirmas (riaušės) įvyko dėka translytės moters, nepabijojusios mesti akmenį. Ko pasėkoje LGB Trans-išskiriantys asmenys taip pat turėtų pamąstyti.

Translyčiai žmonės egzistavo visais laikais, kaip ir visos įmanomos orientacijos, kad ir kaip sovietinis, tarybinis ir kitoks atsilikęs mąstymas norėtų priversti jus tikėti kitkuo. Cezaris Elagabalus, geriausiai žinomas, kaip juokingą garsą skleidžiančios pagalvėlės kūrėjas – teigė jog yra moteris (taip, čia pavartojau ne tą lytį tyčia, vardan argumento). Amerikos čiabuviai translyčius asmenis laikė žmonėmis su dviem sielomis ir prašydavo jų vaikams duoti slaptą vardą, kuris saugotų juos nuo piktų dvasių, ir taip toliau

Prie to paties norėčiau priminti, kad į tik moterims skirtas patalpas ankščiau neįleisdavo juodaodžių moterų. Vėliau – lesbiečių. Naudota ta pati logika – tos „kitokios“ užpuls šitas „tokias“.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą