2017 m. rugsėjo 27 d., trečiadienis

George Orwell - 1984

Pribrendo laikas ir man paskaityti George Orwell knygą "1984" (ISBN 0451524934; 328p.; Goodreads). Pasauly ėmė vykti dalykai, kuriuos beveik ištisai girdžiu minimus su šia knyga. O ir šiaip, klasika, kartais gerai žinoti. Tad, perskaičiau. Ir dabar negaliu nustoti stebėtis.

Individas - daro klaidas. Tik kartu, vedami stiprios Partijos, žmonės, jų šalis, gali išgyventi priešų apsupty, laimėti karus ir augti, stiprėti. Individualus mastymas, tad, yra silpnybė, baudžiama kalėjimu, ar net mirtimi. Mat norėdamas mąstyti individualiai, atmesdamas Didžiojo Brolio doktriną, tu, akivaizdu, nori, kad Partija, o to pasekoje ir tavo šalis - žlugtų. Nesutikdamas su Partijos skelbiama tiesa, nesunaikindamas tų neteisingų prisiminimų, kenki savo tautai, esi išdavikas, tad turi būti nubaustas

Vinstonas bandė gyventi su prisiminimais apie vakarykštį priešą, kuris dar nebuvo amžinu draugu, niekada nė nebuvusiu priešu. Jis bandė gyventi žingsneliu už Didžiojo Brolio visa matančių akių, ir visą girdinčių ausų. Jis bandė gyventi su klaidinga, individualaus mąstymo skatinama laisve, tikėdamas, jog bent jau savo galvoje jis - saugus.

Knyga gal kiek sunkoka. Spėju iš to, kokių kartais matau negatyvių atsiliepimų apie ją. Bet pažiūrėjus į Šiaurės Korėja, ir keletą kitų šalių, ką ten, net Sostų Karų religinių Žvirblių prisižiūrėjus, akivaizdu, jog tokie dalykai net labai realūs, galimi. Idėjos - niekada nemiršta, tad jei manome, jog komunizmas žlugo, viskas, jo nebėra, tereikia pažiūrėti į Neo Nacizmą kylantį vakaruose, jog įsitikintumėme - kažkur visos šios žarijos rusena, ir rusens. Konfederacijos vėliavos - teisinamos, kaip Pietų Amerikos istorijos dalis. Žmonės, tebevaikšto bodėdamiesi kitataučiais. Mes vis dar pykstame, jog kažkas "vagia" iš mūsų kultūrų, pykstame ant imigrantų, kurie "vagia" mūsų darbo vietas. Žodžiu, kažkur giliai, žmonija tebėra sugedusi, ir individas save laiko geresniu už kitus. Jiems tereikia susiburti, ir mes gauname nacių protestą su tiki sodo deglais. Tad šiai knygai duodu 10/10, ir linkiu niekada, niekada nepamiršti.

1 komentaras:

  1. Adam Johnson "Našlaičių prižiūrėtojo sūnus". Siūlau irgi pavartyti, skaityti nelengva, bet tas įspūdis... Kai, berods, knygos.lt ją pamačiau prie fantazy ir fantastikos, pagalvojau, kad gal rimtai čia tik fantastika, negi taip gali būti. Pasirodo, gali ir dar kaip....

    AtsakytiPanaikinti