2013 m. birželio 8 d., šeštadienis

Markus Zusak - Knygų Vagilė

  Markus Zusak knyga "Knygų Vagilė" (The Book Thief; "Šarkos knygos"; ISBN 978-9955-34-325-7; 544p.) gal ir gera, bet mano supratimu - gumą tempti galima būtų ir mažiau. Labai didelius pliusas tas, kad ji pasakojama iš Mirties pozicijos. Turint galvoje, kad knygos veiksmas vyksta Reicho metu - stebime tikrai makabrišką vaizdą, perteptą labai paprastu ir natūraliu vaiko noru išgyventi. Ir nors knyga taip jau užvadinta - pavadinimo, mano supratimu, vėlgi, ji beveik neatitiko. Na, gerai, knygos buvo vagiamos ir panašiai, jos gelbėjo gyvybes ir protus, bet jokios tikros įtakos gyvenimui jose nemačiau. Tarkim, gal kas pamenat, gyriau tą "Balzaką ir Kinę Siuvėjėlę", mat man patiko, kaip perskaityta knyga privertė kaimo mergaitę panūsti pakeisti savo gyvenimą. Čia - išgyvenai, nes tuo metu skaitei, bet nuo to kažką savo gyvenimo vardan daryti noro tau nekilo...
  Viskas kažkaip nemaloniai prasideda. Jau pradžioje tau pasakoja, kaip viskas baigsis, o tada ima rodyti verkiančią mergaitę ir ją kiaule vadinančią pamotę, kuri, vėlgi, tau pasakoma, yra gera moteris ir kiaulėmis vadina mylimus žmones. Tikra laimė, kad ne viskas čia taip bjauru ir nemalonu, kaip atrodo, tik tai aiškinama ir rodoma kur kas lėčiau ir slapčiau, nei, tarkim, mėtomasi - jis mirs tada ir tada, nuo to ir to. Tad taip ir stebim šitą mažąją Lizelę, kaip ji eina skalbinių prašyti, maisto ar knygų vogti ir laukiam, tai kada įvyks toji žadėtoji mirtis, kuri beje, ne jos, tą Ponia Mirtis irgi vis pabrėžia - mačiau ją, bet mes prasilenkėm. Epizodai kažkaip keistai kartojasi, lyg iš naujo primenama, jog bus taip ir taip, o tada tas dar ir įvykt turi, tad šį bei tą pamatai du ar tris kartus, kitais kampais.
  Įdomiausia buvo pačios Mirties pasamprotavimai. Kaip ji mato žmogų, jo sielą ir patį mirties procesą. Ir nors knyga tikrai iš gerų ir vertų kiekvienam paskaityti, man jos mintis - žodžių galia - pasirodė per menkai plėtota. Ar gal būt - pernelyg tiesiogiai pateikta. Vis vien, duosiu bent 6/10, mat perskaityti buvo verta ir kitiems ji gal patiks labiau. Man štai, tik pusiau.

Anotacija: menkutis faktas - jūs mirsite.1939-ųjų nacistinė Vokietija. Šalis laukia sulaikiusi kvapą. Mirtis dar niekada neturėjo tiek darbo. Devynerių metų mergaitė Lizelė gyvena Himelio gatvėje su ją priglaudusia šeima. Jos tėvai buvo išvežti į koncentracijos stovyklą. Lizelė vagia knygas. Tai pasakojimas apie ją ir kitus jos gatvės gyventojus, iš dangaus ėmus kristi bomboms.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą